Linia przekazu

Linia przekazu

Ćwicząc w szkole Wing Tsun – Nowy Świat masz pewność, że wiedza, którą otrzymujesz pochodzi z zaufanego źródła. To znaczy, że linia przekazu jest zachowana, a techniki, których się uczysz nie różnią się od tych, które poznawał Bruce Lee od swojego mistrza Ip Mana. W naszej szkole linia przekazu jest klarowna i przebiega w następujący sposób:

Yip Man

Wielki Mistrz Yip Man urodził się w 1893 roku w Fat Shan. Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Swą wiedzę czerpał od nauczyciela Wing Tsun Chan Wah Shuna, pierwszego z uczniów Leung Jana. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So. Po kilku latach w całej okolicy znano go jako niepokonanego eksperta w sztukach walki. W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). W latach 1914-1937 pracował w armii oraz policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu. W 1946 roku Yip Man na pewien czas musiał zawiesić nauczanie Wing Tsun. W 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Gdy otwierał szkołę miał raptem ośmiu uczniów. Z biegiem lat Yip Man przenosił swą szkołę wielokrotnie, a uczniów zainteresowanych stylem Wing Tsun ciągle przybywało. Gdy Yip Man skończył 72 lata jego szkoła została oficjalnie zamknięta, a sam Mistrz przeszedł “na emeryturę”. Nie przestał jednak nauczać, chociaż nauk udzielał w swym mieszkaniu jedynie niewielkiej liczbie prywatnych uczniów. Yip Man przekazywał w ten sposób swą wiedzę aż do śmierci. 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz umarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi.

Sijo Leung Ting

Sijo rozpoczął trening Wing Tsun w wieku 13 lat. Pierwszymi instruktorami byli bracia jego matki Cheng Fook i Cheng Pak, którzy ćwiczyli wtedy w szkole Yip Mana. Następnie Leung wstąpił do szkoły pierwszego ucznia Yip Mana w Hongkongu – Leung Sheunga. W wieku 18 lat był asystentem w klubie Cheng Fooka i Chang Paka – pomaga im w nauczaniu.W wieku 19 lat otwiera pierwszy klub dla studentów w Hongkong Baptist College. W krótkim czasie klub liczy ponad 120 członków. Po 6 latach treningu zostaje zaakceptowany przez mistrza Yip Mana jako prywatny uczeń. Ponieważ Leung jest już zaawansowanym praktykiem, mistrz Yip Man rozpoczyna nauczanie od technik manekina. Po krótkiej demonstracji 108 technik Muk Yan Ching Yip Man odpowiada: “Ting , zrobiłeś chyba 208 ruchów..” Okazuje się, że przekaz pierwszego instruktora znacznie różnił się od technik Yip Mana, który koryguje wszystkie formy i uczy Sijo technik długiego kija i noży Bartchamdao. W 1969 roku Sijo zostaje głównym instruktorem Ving Tsun Athletic Association, w 1972 roku już po śmierci Yip Mana zostaje załozone International Wing Tsun Association i Leung Ting Gym w Hongkongu. Dla odróżnienia przekazu Sijo używa pisowni Wing Tsun.

Sikung Norbert Maday

Sikung Maday Norbert wstąpił do szkoły Wing Tsun w wieku 14 lat. Ćwiczył wtedy w dawnej kwaterze głównej w Jugosławii. Jego pierwszym nauczycielem był Sifu Slavko Truntic, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Sijo tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun na terenie dawnego bloku wschodniego.W 1989 roku ( Sikung miał wtedy pierwszy stopień mistrzowski ) zorganizowano pierwsze seminarium na Węgrzech. Od tego czasu Dai Sifu został prywatnym uczniem Sijo. Leung co roku odwiedza kwaterę główną w Kesckemet, gdzie ćwiczy ok. 100 instruktorów prowadzących kluby na Węgrzech, w Polsce , na Litwie, Łotwie, Estonii oraz Ukrainie i Rumunii.

Sifu Marek Mikulski

Ukończył historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Wiedeńskim, ćwiczy kung fu od stycznia 1988, Wing Tsun od 1993 roku. Prowadzi zajęcia w Warszawie w pierwszym warszawskim klubie Wing Tsun od stycznia 1998 roku. Jako pierwsza osoba w Polsce otrzymał stopień mistrzowski Wing Tsun w lutym 1999. W 2018 roku otrzymał 6 stopień mistrzowski. Jest prywatnym uczniem i jedynym polskim „To Dai” – synem kung fu * Sikunga Norberta Madaya 9. st. mistrzowski IWTA.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.[*Zgodnie z chińską tradycją w rodzinie kung fu rozróżniamy uczniów danego instruktora oraz osoby “usynowione” w trakcie ceremonii podawania herbaty. Dla najbardziej zaufanych i zaawansowanych technicznie uczniów mistrz rezerwuje status osobistego syna kung fu, zwracając się do niego : “To Dai”. Przez ostatnie 26 lat Sikung Norbert Maday usynowił tylko 6 węgierskich instruktorów i 2 cudzoziemców – są nimi bliscy bracia kung fu : Sifu Linas Gudonavicius (Prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wing Tsun) oraz Sifu Marek Mikulski ( Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun). Usynowienie nie ma nic wspólnego ze stopniem, nie ma na to dyplomu, nie można zapłacic ani kupić szacunku mistrza , jest całkowicie prywatną sprawą pomiędzy Sifu i Todai]

Sifu Filip Styczyński

Naukę Wing Tsun Kung Fu rozpoczął w 2010 r. Przyszedł na trening do Sifu Marka Mikulskiego i został jego uczniem. W Wing Tsun ceni prostotę ruchu, skuteczność i wartości będące nierozerwalną częścią tego stylu. To m.in. lojalność wobec mistrza, praca nad sobą i wzajemna pomoc. Pasja i ciężki trening pozwoliły mu zostać mistrzem.