Zasady szkoły

Przychodź na treningi punktualnie

Punktualność jest oznaką grzeczności oraz szacunku, spóźniając się okazujesz lekceważenie oraz przeszkadzasz w ćwiczeniu innym.

Ćwicz zawsze w stroju klubowym i ochraniaczach

Jesteśmy Klubem Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun dlatego też strój jest naszą wizytówką i wyróżnikiem jak nazwisko dla jednej rodziny. Uczeń w trakcie pierwszego roku nauki zobowiązany jest do zakupienia ochraniacza, koszulki oraz spodni stroju Wing Tsun. Do czasu skompletowania oryginalnego stroju uczeń ćwiczy w następującym ubraniu: biała koszulka (bez napisów!) oraz czarne spodnie od dresów.

Zawsze oddawaj ukłon wchodząc oraz wychodząc z sali

Sala treningowa jest miejscem gdzie zdobywasz wiedzę. Dlatego też jest to miejsce szczególne. Oddając tradycyjny ukłon pokazujesz, że szanujesz to miejsce, wiedzę, którą tu zdobywasz oraz ćwiczących w nim kolegów.

Zachowaj dyscyplinę na treningu

Wing Tsun jest sztuką walki. Powstało w burzliwych czasach gdzie umiejętność pokonania przeciwnika równała się przeżyciu. Musisz zdawać sobie z tego sprawę oraz z tego, że techniki Wing Tsun nie powstały dla zabawy i mogą być bardzo niebezpieczne. Od Twojego zachowania zależy zdrowie Twoje oraz kolegów, z którymi ćwiczysz.

Zachowaj właściwą postawę

Twoja postawa na treningu świadczy o Tobie oraz Twoim podejściu do wiedzy, która chcesz poznać. Żucie gumy, skrzyżowane na piersiach ręce, trzymanie ich w kieszeniach czy przychodzenie na zajęcia w brudnym, niechlujnym stroju są oznaka braku zainteresowania i lekceważenia. Musisz o tym pamiętać i swoją postawą szanować siebie, kolegów oraz wiedzę, którą chcesz poznać.

Niedopuszczalne jest przychodzenie na zajęcia pod wpływem alkoholu czy narkotyków . W takim przypadku osoba zostanie natychmiast wykluczona z klubu bez prawa powrotu.

Zwracaj się do instruktora z szacunkiem używając zwrotu „Sifu” lub „Sihing”

Wing Tsun to nie tylko sztuka walki ale tez część kultury pochodzącej z Chin. Ćwicząc Wing Tsun poznajesz jedno i drugie. Wiedza, która zdobywasz ma ponad 300 lat i wymaga wiele trudu, żeby ją poznać. Dlatego też zwracaj się do instruktora oraz „starszych” kolegów tradycyjnymi zwrotami Sifu lub Sihing

Witaj instruktora tradycyjnym ukłonem

Ukłon jest tradycyjnym powitaniem oraz wyrażeniem szacunku

Zawsze dziękuj ukłonem za poprawienie błedów oraz uzyskane wskazówki

Ukłon jest tradycyjnym podziękowaniem

Nie używaj biżuterii

Mając na sobie biżuterię zwiększasz prawdopodobieństwo doznania kontuzji samemu lub spowodowania urazu u Twojego kolegi.

Nie ćwicz wolnej walki bez pozwolenia i nadzoru instruktora

Ćwicząc techniki Wing Tsun poznajesz ich zastosowanie, ale też powodujesz „zakodowanie” ich w systemie nerwowym przez co stają się intuicyjne (wykonywane bez udziału świadomości). Jest to cecha pożądana i pozytywna jeśli chodzi o walkę. W przypadku sparingów zwłaszcza gdy uczeń jest jeszcze niedostatecznie wytrenowany może być przyczyną kontuzji. Dlatego sparingi mogą odbywać się wyłącznie za zgodą i pod nadzorem instruktora

Ćwicz z entuzjazmem i staraj się zapamiętać jak najwięcej

Przychodząc na zajęcia Twoim celem jest jak najlepiej poznać Wing Tsun Kung Fu. Żeby to osiągnąć musisz ćwiczyć z zaangażowaniem. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał, ale tylko wytrwałością i ciężką pracą można osiągnąć cel. Wszyscy uczniowie obowiązkowo na zajęciach posiadają zeszyty i podczas treningu sporządzają notatki.

Stosuj techniki walki tylko w sytuacjach zagrożenia

Wing Tsun służy do walki i w tym celu został stworzony. Jego techniki mogą być bardzo niebezpieczne. Musisz zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego też techniki Wing Tsun wolno zastosować Ci tylko i wyłącznie do obrony siebie lub innych osób. Niedopuszczalne jest stosowanie technik np. w celu popisania się

Odnoś się z szacunkiem do braci kung fu oraz pomagaj młodszym i mniej zaawansowanym

Szkoła Wing Tsun jest jak rodzina, ćwiczący są dla siebie „braćmi kung fu”. Tylko w dobrej atmosferze oraz przy wzajemnej pomocy i szacunku możliwe są szybkie i efektowne postępy w opanowaniu wiedzy. Twoja postawa wobec innych ćwiczących jest bardzo ważna, jeśli będziesz utrudniał koledze wykonanie techniki on niczego się nie nauczy a pewnie przy najbliższej okazji utrudni Tobie. Ułatwiając mu przez np. „podkładanie się” spowodujesz, że będzie miał fałszywy obraz swoich umiejętności. Dlatego też bądź naturalny i traktuj innych tak jakbyś chciał by oni traktowali Ciebie

Nigdy nie narażaj stylu na złą opinię

Ćwicząc Wing Tsun jesteś częścią rodziny Kung Fu oraz częścią tradycji powstałej w XVII wieku w Klasztorze Shaolin. Swoim zachowaniem, postawą, wypowiedziami dajesz świadectwo szacunku wobec ludzi, którzy włożyli trud by ta wiedza mogła trafić do Ciebie